امروز دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱

قالب شناسایی نشد.
مخترع هشتگ کیست؟

مخترع و بنیان گذار هشتگ کیست؟ وقتی که توییتر ایده او را نپذیرفت

چه کسی علامت هشتگ را وارد دنیای شبکه های اجتماعی کرد

هشتگ ها بودن وقتی هنوز اینترنت نبود

خیلی قبل تر از اینکه اینترنت بیاد و همه گیر بشه، علامت موسوم به هشتگ # را  که یک علامت ریاضی است روی ماشین حساب، صفحه کیبورد، و مهمتر از همه روی دکمه تلفن های ثابت و همراه می‌دیدیم. حتی آن را بیشتر به نام دکمه مربع می‌شناسیم که در برخی از دستور های تلفن گویا از آن یا دکمه ستاره (ضرب) استفاده می‌کنیم. امروزه این علامت را همه به نام هشتگ می‌شناسند. با ورود به سال ۲۰۲۱ می‌شود ۱۴ سال از شروع استفاده از علامت # به عنوان هشتگ (Hashtag) در شبکه های اجتماعی.

هشتگ از کجا اومده؟

نماد # تا آگوست ۲۰۰۷ به شکل های مختلف در موارد مربوط به وبسایت ها استفاده می‌شد. سپس، کریس مسینا، مخترع فعال در سیلیکون ولی، ایده استفاده از آن را به عنوان هشتگ به توییتر آورد. در ابتدا توییتر آن را بسیار کسل کننده خواند و نشدنی. اما مسینا بسیار مصر بود و روی ایده خود باقی ماند تا #‌ها رفته‌رفته قدرتمندتر شدند. مسینا توانست مخاطبینش را قانع کند تا در توییت‌های خود از هشتگ‌ها استفاده کنند.

کریس منیسا مخترع هشتگ Hashtag

کریس مسینا # را به توییتر آورد و به عنوان بنیانگذار هشتگ در شبکه‌های اجتماعی شناخته شد.

مسینا: ایده استفاده از هشتگ را از چت‌روم‌های اینترنتی به ذهنم خطور کرد که نماد # در مقابل نام آن‌ها قرار داشت.

برای توییتر نزدیک به دو سال طول کشید تا این اختراع جدید را تکمیل کند تا به شکل استفاده امروزی آن برساند. در سال ۲۰۰۹ بالاخره تمام هشتگ‌ها تبدیل به هایپرلینک شدند،‌ و کاربران توانستند با کلیک روی هر کلمه # دار، سابقه استفاده از آن،‌ استفاده کننده‌های آن و مهم‌ترین توییت‌هایی که در مورد آن نوشته شده است‌ را ببینند. علاوه بر آن توییتر این امکان را هم اضافه کرد تا با جست و جوی جغرافیایی به کاربرانش بگوید که در چه منطقه‌ای چه هشتگی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و از این طریق، راهی را باز کرد برای بررسی مسائل روز در مناطق مختلف دنیا.

تصویر اولین استفاده از هشتگ در توییتر و جوامع مجازی

اولین استفاده از هشتگ در دنیا
 

پیش به سوی اینستاگرام و فیسبوک و بقیه جهان

اختراعی به این اندازه مهم و کاربردی به استفاده در توییتر محدود نماند. در اینستاگرام که قرار بود ابزاری سریع برای اشتراک گذاری تصاویر باشد و در کنار فیسبوک فعالیت کند ورود هشتگ ها اتفاق بسیار مهمی را رقم زدند. و با فراهم شدن امکان جستجو میان آنها، استفاده از # در اینستاگرام بسیار رونق گرفت. به شکلی که اگر یک هشتگ مهم و با اعتبار برای مثال MOVIE# را جستجو کنید و کمتر از یک دقیقه بعد دوباره آن را جستجو کنید بسیار بعید است که باز هم با تصاویر قبلی مواجه شوید و پستی جدید از این هشتگ استفاده نکرده باشد.

جوامع مجازی
کلمه هشتگ (Hashtag) در سال ۲۰۱۳ در فرهنگ لغت آکسفورد وارد شد و به عنوان کلمه سال انتخاب شد. یک سال بعد راه خودش را به فرهنگ لغت وبستر هم باز کرد!‌

از هشتگ درست استفاده کنید

اگر هنوز نمی دانید چه طور باید از هشتگ درست استفاده کنید،‌ دفعه بعد که این مربع کوچک را کنار نوشته یتان گذاشتید بدانید که
شماره یک: وقتی از # استفاده می‌کنید نباید بین حروف فاصله بگذارید! به محض زدن کلید فاصله گذار (اسپیس)،‌ هشتگ شما تمام می‌شود و قسمت دوم واژه‌ای که نوشته‌اید در جست‌وجوها دیده نخواهد شد.
نکته دوم: اگر لازم است در نوشتن عبارتی که می‌خواهید هشتگ کنید،‌ فاصله وجود داشته باشد، باید از علامت خط تیره بزرگ ( _‌) استفاده کنید نه خط تیره کوچک (-)
نکته بعدی: از آنجایی که هشتگ اولین بار در توییتر مورد استفاده قرار گرفته است و اصل توییتر بر نوشته‌های بسیار کوتاه است،‌ هشتگ‌ها هم باید کوتاه باشند. آنهایی که بیش از سه کلمه داشته باشند،‌ یا تعداد حروف آنها زیاد باشد،‌ معمولا مورد استفاه کمتری قرار می‌گیرند و هر چه استفاده کم‌تر باشد،‌ بی مصرف‌تر می‌شوند!
 

برای حمایت هم میتوانید کانال یوتیوب وایرال وان را سابسکرایب کنید ، ممنون 

Subscribe
Notify of
guest
۰ نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
بنر تبلیغاتی وایرال وان
تبلیغات متفاوت
0
نظرت رو راجع به این مطلب بنویسx
Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments