داستان شکل گیری مارول کامیکس و خالق ابرقهرمان های دنیای مصور Marvel

داستان شکل گیری مارول کامیکس و خالق ابرقهرمان های دنیای مصور Marvel

داستان بوجود آمدن مارول کامیکس و پیوستن استن لی افسانه ای به این تیم بهمراه فراز و فرود های کمپانی Marvel Entertainment

دنیای داستان های مصور مارول MARVEL COMICS

لوگوی دنیای سینمایی مارول

شروع مارول: بنیان گذار مارول کامیکس شخصی است به نام مارتین گودمن Martin Goodman ، او سال ها با عناوین مختلف در انتشاراتی ها مشغول به کار بود تا اینکه توانست انتشارات خود را با نام Timely تاسیس کند. در اواخر دهه 30 با رونق گرفتن کمیک استریپ، گودمن به فکر انتشار محصولاتی از این دسته افتاد. در نهایت در سال 1939 مارول کامیکس شکل گرفت و اولین شماره بهمراه اولین ابرقهرمان تاریخ مارول بوجود آمد.

مارتین گودمن بهمراه همسرش

شاید امروز مارول وجود نداشت! 😱 😳

داستان کوتاه از اتفاقی که میتوانست دنیای مارول را همانند “یک بشکن زدن تانوس” از بین ببرد

در سال 1937، یعنی 2 سال قبل از تاسیس مارول کامیکس ، مارتین گودمن و همسرش ژان دیویس که به تازگی عروسی کرده بودند در حال گذراندن ماه عسل خود در اروپا بودند. آنها فکر کردند که میتواند حسن خطام خوبی باشد که در پایان سفر خود با کشتی هوایی به آمریکا بازگردند. گودمن برای خرید بلیط اقدام کرد، تنها 2 بلیط مانده بود، اما یک مشکل وجود داشت، دو صندلی داخل کشتی، در کنار یکدیگر نبودند و آنها باید در طول سه روز مسافرت هوایی، جدا از هم می‌نشستند. پس گودمن نظرش را عوض کرد و به سرغ گرفتن بلیط هواپیما رفت.

اما در 6 می 1937، کشتی هوایی که آنها میخواستند سوار آن شوند، در اثر پهلو گرفتن در ایستگاه نیروی دریایی نیوجرسی، منفجر می‌شود و در اثر این انفجار عظیم، 36 نفر کشته میشوند.

کشتی هوایی آلمانی LZ 129 Hindenburg که برای حمل و نقل هوایی استفاده می‌شد

استن لی (Stan Lee) کیست؟

دستیار افسانه‌ای و مهره کلیدی مارول کمیکز

تصویر استنلی خالق کمیک های مارول

در سال 1939، مارتین گودمن وارد تجارت داستان های مصور (کمیک استریپ) شد، در آن زمان پسر عموی همسر گودمن، استنلی لیبر (استن لی معروف) 17 ساله به دنبال شغل میگشت. استنلی به عنوان دستیار در انتشارات استخدام شد. در آن موقع نام انتشارات همچنان Timely بود اما چند سال بعد، هم نام انتشارات و هم دستیار معروف آن تغییر کرد.

*در سال 1961 رسما نام انتشارات گودمن، از Timely به Marvel Comics تغییر یافت. همچنین استنلی لیبر، که نویسنده اصلی داستان ها در انتشارات بود و با یک اسم مستعار آنها را منتشر می‌کرد، آن نام مستعار را بصورت قانونی و رسمی جایگذین نام خود کرد. ( از Stanley Martin Lieber به Stan Lee )

استن لی و دنیای سینمایی مارول

ابرقهرمان های استن لی

شخصیت داستانی که در سراسر جهان آن را می‌شناسند. حتی اگر به کسی داستان های کمیک و یا حتی فیلم های سینمایی علمی تخیلی علاقه ای نداشته باشد، اما مطمئناً نام “مرد عنکبوتی Spider-man” را شنیده است. برای اثبات این حرف، یک بخش از سخنرانی دکتر روازاده رو براتون آماده کردیم، گوش کنید.

هالک HULK، مرد آهنی Iron man، پلنگ سیاه Black Panther، بیوه سیاه Black widow، اسکارلت جادوگر Scarlet Witch، نیک فیوری Nick Fury رئیس سازمان شیلد و جمع کننده تیم انتقام جویان، لوکی Loki و بسیاری از شخصیت های بزرگ دنیای مارول توسط استن لی خلق شده اند. 

البته او در این راه تنها نبوده است. Steve Ditko، Jack Kirby و برخی طراحان دیگر در خلق این شخصیت ها با او شریک هستند.

شباهت عجیب مرد عنکبوتی جدید به خالق این شخصیت!!

تصویری از تام هالند، بازیگر نقش مرد عنکبوتی در سال های 2018 و 2019 در شبکه های مجازی پر شده است که شباهت زیاد چهره او را به حوانی های استن لی، خالق شخصیت مرد عنکبوتی نشان می‌دهد.

اولین ابرقهرمان مارول کامیکس، Human Torch (مشعل انسانی) نام دارد. این ابر قهرمان در داستان های ابتدایی، یک نوع اسلحه انسانی بود که در آزمایشگاه به شکل یک انسان آتشین در آمده بود. اما بعد ها شد عضو گروه چهار شگفت انگیز fantastic 4

شخصیت Human Torch توسط سه نفر خلق شد : Stan Lee و  Jack Kirby و  Carl Burgos

60 فیلم و انیمیشن از دنیای سینمایی مارول

استن لی در 60 فیلم و انیمیشن سینمایی از دنیای مارول حضور افتخاری (cameo) داشته است. او در تمامی فیلم های 3 فاز ابتدایی دنیای فیلم های سینمایی مارول یک نقش کوتاه داشته است. یعنی از سال 2008 تا 2018 که آخرین سال زندگی استن لی بزرگ بود. البته او پیش از مرگ ویدئو های مربوط به فیلم “انتقام جویان 4” و “مرد عنکبوتی 2” را نیز بازی کرده بود که در سال 2019 پخش شدند.

تمامی نقش های استن لی

استن لی (1922 تا 2018 )

استن لی، دستیار و نویسنده اصلی مارول کامیکس در 12 نوامبر 2018 و در سن 95 سالگی درگذشت و تمامی ابرقهرمانان خود را تنها گذاشت.

درگذشت استن لی در 95 سالگی

چیزی که واقعا اهمیت داره، این است که خودتان را چطور میبینید - All that matters is how you see yourself

ورشکستگی در کمین مارول MARVEL

در نیمه دوم دهه نود مارول به سمت ورشکستگی می‌رفت و سعی میکرد که با فروش حق امتیاز استفاده از شخصیت هایش به کمپانی های مختلف، خود را از نابودی نجات دهد.

امتیاز شخصیت های “مردان ایکس X-men” از جمله “ولورین wolverine” بهمراه گروه “چهار شگفت انگیز Fantastic 4” و چند شخصیت دیگر واگذار شد به کمپانی “فاکس قرن بیستم 20st Century Fox” (البته که دیزنی در سال 2018، این کمپانی را هم به مبلغ 71 میلیارد دلار خریداری کرد)

مارول توان تولید انبوه نداشت، دکتر استرنج، مرد آهنی، پلنگ سیاه و کاپیتان آمریکا و … از هیچکدام از اینها خبری نبود. زمانی که SONY به سراغ اسپایدر من آمد، مارول پیشنهاد خرید حق امتیاز تمامی شخصیت های خود را داد. اما سونی مخالفت کرد. به نوشته سایت “wsj.com” زمانی که رئیس کمپانی سونی سراغ خرید حق استفاده از “مرد عنکبوتی” رفت مارول پیشنهاد داد که سونی در ازای پرداخت 25 میلیون دلار میتواند از تمامی شخصیت های مارول استفاده کند.

او (Sony سونی) 10 میلیون دلار برای (مرد عنکبوتی – Spider-Man) پرداخت کرد و گفت: کی به بقیه اهمیت میده؟!… اونا همه چرت و پرتن

شاید در آن زمان حق با او بود. تمامی فیلمهای ساخته شده از شخصیت های مارول یک شکست تمام عیار بودند. و کی فکرش رو می‌کرد که یک روز فیلمی با شخصیت های مارول فروش جهانی بالای 2 میلیون دلار را تجربه کند

در پایین تصویر شخصیت های مارول را میبینید که حق امتیاز آنها در اختیار کمپانی های Sony Pictures ، 20th Centuty Fox ، Universal Pictures و LionsGate Entertainment قرار دارد

مارول کامیکس بخشی از کمپانی دیزنی می‌شود

در سال 2009 کمپانی دیزنی Marvel Entertainment را به مبلغ 4 میلیارد دلار خریداری کرد. یک دهه بعد در سال 2019 دیزنی از فروش جهانی فیلم های مارول، بیش از 18 میلیارد دلار بدست آورده بود.

مارول توسط کمپانی دیزنی خریده شد

مارول کامیکس ادامه دارد

مارول کامیکس در سال 1939 تاسیس شد. بنیان گذار و دستیار افسانه ای آن درگذشتند و همچنان راه قهرمانانی که آنها خلق کردند ادامه دارد. با اضافه شدن NETFLIX به غول های تولید کننده فیلم و سریال، تعدادی از شخصیت های مارول هم به آنها واگذار شد.

ویدئوهای کوتاه مرتبط: (نمایش همه)

ویدئوی مرتبطی با مطلب فعلی یافت نشد ;)

برای حمایت هم میتوانید کانال یوتیوب وایرال وان را سابسکرایب کنید ، ممنون 

منابع استفاده شده :

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

ویدئوهای کوتاه: 

Viral-1-Shorts-00016
Viral-1-Shorts-00007
Viral-1-Shorts-00010
Viral-1-Shorts-00011
Viral-1-Shorts-00005
Viral-1-Shorts-00003-new
Viral-1-Shorts-00015
Viral-1-Shorts-00008
Viral-1-Shorts-00006
Viral-1-Shorts-00004
بنر تبلیغاتی وایرال وان
تبلیغات متفاوت